ANKARA BAROSU’NDAN KÜBA DAYANIŞMASINA DESTEK

Uluslararası Küba’yla Dayanışma Komitesi üyeleri Javier Salodo Villacin ve Beatriz Santamaria, Ankara Barosu ziyaret etti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) casusluk suçundan hapis cezasına çarptırılan ve Küba Beşlisi olarak bilinen Gerardo Hernandez, Antonio Guerrero, Ramon Labanino, Fernando Gonzalez, Rene Gonzales için adalet ve özgürlük misyonuyla kurulan Küba Beşlisine Özgürlük Komitesi, beşli serbest kaldıktan sonra Uluslararası Küba’yla Dayanışma Komitesi’ne dönüştü.

“Barış, Adalet, İnsanlık Onuru” sloganıyla yoluna devam eden Komite, ABD’nin Küba’ya uyguladığı ambargonun Küba Halkı üzerindeki etkisi konusunda farkındalık yaratmak, seyahat yasağının kaldırılmasını ve Guantanamo Üssü’nün boşaltılmasını sağlamak amacıyla Avrupa turuna çıktı.

Tur kapsamında Türkiye’ye gelen Uluslararası Küba’yla Dayanışma Komitesi üyeleri Javier Salodo Villacin ve Beatriz Santamaria, Ankara Barosunu 28 Eylül 2015 tarihinde ziyaret etti. Ziyarette, Küba’nın Ankara Büyükelçisi Alberto Gonzalez, Jose Marti Küba Dostluk Derneği Başkanı Gözde Somel ve Yönetim Kurulu Üyesi Selda Aydemir ile Ankara Barosu Başkasnı Hakan CANDURAN ve Yönetim Kurulu Üyesi Av. Cemalettin Gürler de hazır bulundu.

Ziyarette, Ankara Barosu’nun sadece ambargo yanlısı senatörlere değil ABD’deki barolar ve avukatlık kuruluşlarına da mektup göndermesi konusunda görüş birliğine varıldı.

Ziyarette, Uluslararası Küba’yla Dayanışma Komitesi’nin Uluslararası Hukuk Kurultayı’nda bir Dayanışma Masası oluşturması ve ambargonun Küba’daki hukuk sistemi ve hukuk eğitimine etkileri konusunda bir sunum yapması kararlaştırıldı.

© Copyright - DİGİTA