Reyhanlı Davası Basın Açıklaması

 
Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 52 kişinin ölümü ile sonuçlanan saldırıda 3.kez erteleme gerçekleşti. Daha önce Adana oradan Hatay oradan da Ankara'ya taşınan davanın sonucu merakla bekleniyor.

Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki iki ayrı bombalı saldırıyla ilgili 33 kişinin yargılandığı ve güvenlik nedeniyle Ankara'ya nakledilen davanın Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki ilk duruşması görüldü. Duruşmaya bazı sanıklar, müştekiler, sanık ve müşteki avukatları katıldı. Bazı sanıklarla da sesli ve görüntülü sistem üzerinden bağlantı kuruldu.

Duruşmayı CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ile bazı CHP milletvekilleri de izledi. 

Yakınlarını kaybedenler, avukatları ve bir grup Halkevleri üyesi duruşma öncesinde adliye önünde basın açıklaması yaptı. Saldırıda eşi Kadriye Alyar'ı kaybeden Yaşar Alyar, "Adalet varsa, bunların (failler) en yakın zamanda cezalandırılmasını istiyoruz. Saldırının arkasında kim varsa cezalandırılsın" dedi.

Reyhanlı davası öncesinde, patlamada hayatını kaybedenlerin aileleri ve avukatları basın açıklaması yaptı.

Saldırıda ölen Oğulcan Tuna'nın babası Ahmet Tuna ise 11 Mayıs 2013'te "cehennemi yaşadıklarını" söyledi ve saldırıya yardım ve yataklık edenlerin yargılanmasını istedi. Saraç Cünedioğlu ise "evladı Mehmet Koray Cünedioğlu'nu sınava gönderirken cenazesini aldığını" dile getirerek, "Asıl faillerin bulunup yargılanmasını, hatta, katliamın olduğu yerde asılmasını istiyorum" diye konuştu. Ankara Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Gürler, "davada yaklaşık 2 yıldır, bir arpa boyu yol alınamadığını" savundu.

© Copyright - DİGİTA